Lastik

Lastik

Otomobil tutkunları araç araçları son derece hassastır, dolayısıyla onlara bir zarar gelsin istemezler. Tam bu noktada bir aracın en önemli noktası olan lastik karşımıza çıkıyor. Lastikler oto motor ile birlikte aracın en önemli bileşenlerinden birisidir.

Özellikle trafiğin yoğun olduğu şehirlerde doğru lastik kullanımı çok önemlidir. Bu noktada lastiklerinde bir problem olan sürücülerin hemen bir Beykoz lastik servisine gidip lastiklerini kontrol ettirmeleri tavsiye edilir.
 
Lastik bir aracın frenleme yaparken en önemli bileşenlerinden birisidir. İklim şartlarına uygun olarak seçilmemiş bir lastik aracın fren mesafesini oldukça uzatabiliriz. Bu özellikle trafiğin yoğun olduğu şehirlerde çok problemli bir durumdur. Bu sebeple lastik seçimi yaparken ilk dikkat edilmesi gereken nokta budur.
 
Bunların yanında lastik seçimi aracın performansı için de çok belirleyici bir unsurdur. Yazın kullanılan kış lastikleri aracın performansını zorlayacağı için yakıt performansını dibe çekecektir. Aynı zamanda aracın yine frenleme mesafesini uzatacak, büyük kazalara da yol açma ihtimalini doğuracaktır. Bu yüzden Beykoz Oto Lastik servislerinin kullanıcılara tavsiyesi lastik seçimi yaparken mevsim ve iklim şartlarını göz ardı etmemek gerektiğidir. Lastikler oto motor ile birlikte aracın en önemli bileşenlerinden birisidir. 
 
 

Hangi lastiği tavsiye edersiniz?

Oto lastik seçiminin etkilediği pek çok faktör vardır, bunları şu şekilde sıralayabiliriz;
 
  • Yakıt performansı
  • Hız performansı
  • Yol tutuşu
  • Frenleme performansı
     
Bu örnekler daha da çoğaltılabilir. Fakat genel olarak bu çerçeve dikkate alınarak lastik seçimi yapılır.

Lastiklerin üzerindeki 175 85 13 gibi ifadeler şunları ifade eder;
 
175: Lastik taban genişliği
80: yanak genişliğinin taban genişliğine oranı
13: Lastik iç çapı
 
Bu ifadeler de lastik seçiminde çok önemlidir. Çünkü bu ifadeler aracın fabrika verilerine uygun takılmazsa muhtemelen lastik araca oturmayacaktır. Aynı zamanda lastiğin en performanslı seçimi zaten fabrika verilerine göre ayarlanmıştır. Tüm bunlar göze alınarak en uygun lastik seçimini yapmak mümkündür. Dilerseniz lastik seçiminizi yetkili servisler aracılığı ile de yapabilirsiniz. Lastik takıldıktan sonra en çok tavsiye edilen şey rot balans ayarı da yapılmasıdır. Bu ayar sayesinde aracınız daha güvenli ve daha konforlu bir şekilde yol almaya devam edecektir.
 
Hizmet verdiğimiz markalar ise; Renault, BmwSkoda, Mercedes, Audi, Ford, Porsche, Volkswagen, Toyota sayılmaktadır.

İlgili Konular

Yumuşak Fren Arızaları Neden Olmaktadır?

Yumuşak Fren Arızaları Neden Olmaktadır?

Fren arızaları araçları trafikte tehlikeye açık hale getiren araç sorunlarının başında gelmektedir.

Rehbere git

Park Freni Arızası

Rehbere git
Park Freni Arızası
Ümraniye Oto Tamir

Ümraniye Oto Tamir

Ümraniye oto tamir hizmeti veren firmamız servis olarak donanımlı istasyonlara sahiptir.

Rehbere git

Egr Valfi Arızası Belirtileri

Rehbere git
Egr Valfi Arızası Belirtileri