Araç bakım kriterleri 2022

Araç bakım kriterleri 2022

Yolcu ve sürücü sağlığı açısından araç bakım oldukça önemli bir yere sahiptir. Belli bir süre zarfında eskiyen ve işlevini yitiren parçaların kontrol edilmesi ve gerektiği durumlarda değişmesi periyodik bakım hizmetleri ile araç sahiplerine sunulmaktadır.

Araç bakım kriterleri 2022

Araç bakımı sırasında nelere dikkat edilir?

Araç bakımı sırasında nelere dikkat edilir?

Araç bakım sırasında dikkat edilmesi gereken durumlar arasında parçaların doğru bir şekilde çalışması bakılan öncelikler arasındadır. Olası problemlerin önceden önüne geçmek ve aracı uzun yıllar boyunca kullanabilmek açısından bakım kriterlerinin doğru bir şekilde uygulanması gerekir.
 
 • Motor yağı değişimi
Motorun ısısının kontrol edilmesi ve mekanik parçaların sürtünmeden kaynaklı oluşturduğu aşınmaların önüne geçmek adına periyodik bakım işlemleri sırasında motor yağı ve filtre değişim işlemleri yapılmaktadır.
 
 • Yağ filtre değişimi
Motorun doğru bir şekilde devir daim yapabilmesi için yağ filtresinin doğru bir şekilde kontrol edilmesi gerekir. Bakımlar sırasından araçlar riske atılmadan yağ ve filtre değişimi araçla uyumlu parçalarla sağlanmaktadır. 
 
 • Hava filtre değişimi
Motorun yanma odasında dolaşan havanın filtrelerden geçtiği düşünüldüğünde hava filtrelerinde belirli bir süre sonra tıkanmalar meydana gelmektedir. Araç bakım sırasında hava filtreleri kontrol edilmekte aracın performansını kaybetmemesi açısından yeni parçalar ile değiştirilmektedir. 
 
 • Yakıt filtresi değişimi
Yakıt aracın çalışmasını sağlayan temel sıvılardan biridir. Yakıtın araçla uyumlu seçilmesi, temiz olması aracın düzgün bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Yakıttan alınan verimin yüksek olması ve tasarruf sağlanması açısından yakıt filtresinin belirlenen kilometrelerde yenisi ile değiştirilmesi gerekir. 
 
 • Akü bakımı
Aracın çalışması ve istenmeyen durumlarda ani bozulmalar yaşamaması açısından akü bakımı yapılması gerekir. Akünün şarj durumu, elektrolit seviyelerinin kontrol edilmesi araç bakım işlemleri sırasında mutlaka yapılmalıdır. 
 
Bunun yanında araç bakım işlemleri sırasında;
 
 1. Polen filtreleri kontrol edilmektedir. 
 2. Lastiklerin hava, aşınma, mevsimle uyumlu olması araç bakım işlemleri sırasında gerçekleşmektedir. 
 3. Ateşleme bujisi ayrıntılı olarak kontrol edilmektedir. 
 4. Fren sistemleri kontrol edilmelidir.
 5. Egzoz emisyon ölçümleri yapılmalıdır. 
 6. Süspansiyon sistemi kontrol edilmelidir. 
   
Belirlenen kilometrelerde veya yılda bir kere de olsa yapılması gereken araç bakımların yetkili bir ana bayi tarafından düzenli bir şekilde yapılması gerekir.
 

Araç bakımı sırasında nelere dikkat edilir?