Motor

Motor

Motor araçta bulunan sistemlerin uyum içinde çalışmasını sağlayan en önemli bölümdür. Aracın içerisinde yer alan herhangi bir sistemin arızalanması çoğu zaman motorun performansını olumsuz etkilemektedir.

Motordan kaynaklı oluşan pek çok arızada ise diğer bölümler etkilenmektedir. Aracın içerisinde uyum içerisinde çalışan bu bölümlerin sorunsuz bir şekilde çalışması için düzenli bakımlara sokulması gerekir.
 

Beykoz motor

Beykoz motor servisi, motor rektifiye işlemlerini son teknoloji ekipmanlar ile sunan yetkili araç servisidir. Servis içerisinde motorun ihtiyaç duyduğu her onarım uzmanlar tarafından sağlanmaktadır.
 
Aracın motor bakımları düzenli periyotlarda yapılmadığı takdirde, motor aracı bir gün yarı yolda bırakabilir. İstenmeyen bir şekilde arızalanarak altından kalkılamayacak masraflara veya motorun tamamen yenilenmesine neden olabilmektedir.
 
  • Aracın senede mevsim başlarında 1 veya 2 defaya mahsus motor bakımı aksatılmadan yapılmalıdır. Genellikle dizel araçlarda bakım süreleri 15.000 kilometrelik periyotlarda, benzinli araçlarda ise bakım süreleri 10.000 kilometrelik periyotlarda yapılması gerekir.
Bu kilometreyi dolduramayan araç sahipleri senede bir defa bile olsa periyodik bakım hizmetinden yararlanmalıdır. Aracı sık kullanan veya yük taşıyan bir araç belirtilen periyotlardan daha erken bir zaman diliminde aracı bakıma sokabilir. Bu durumda araç sık kullanımda ise araç sahibi aracın genel performansını değerlendirmelidir.
 
Motor bakımı sırasında;
 
  1. Hava filtresi değişimi
  2. Polen filtresi değişimi
  3. Motor soğutma sistemi kontrol
  4. Motor yağı değişimi
  5. Yakıt filtresi değişimi
 

Bilgisayarlı arıza tespiti

Teknolojinin gelişmesi ile beraber otomotiv sektöründe de gelişmeler yaşanmıştır. Araçların mekanik bağlantılarından kablo sistemine kadar pek çok bölüm yeni teknoloji ekipmanlar ve malzemelerden oluşmuştur. Bu yeni araçların arıza ve hasarların doğru bir şekilde incelenmesi ve aracın zarar almaması adına günümüzde bilgisayar arıza tespit cihazları kullanılmaktadır.

Bu cihazlar aracın motor bölümünde veya elektrik sisteminde oluşan arızaların hızlı ve doğru bir şekilde tespit edilmesi için servise yarar sağlamaktadır. 
 
  • Bilgisayar destekli cihazlar ile aracın herhangi bir bölümünde oluşan arıza ve hasarlar giderilmekte ve bakım sırasında aracın yanlış bir bölümünün açılması engellenmektedir. 
  • Marka model fark etmeksizin her araç sahibi aracın performanslı ve uzun ömürlü olması için periyodik bakım hizmetinden yararlanmalıdır.
 

İlgili Konular

Direksiyon Kutusu Arızası

Direksiyon Kutusu Arızası

Araç kullanırken hissettiğiniz o rahat kontrol hissi, büyük ölçüde direksiyon kutusunun sağlığına bağlıdır. Bu küçük ama hayati parça, direksiyonunuzun yumuşak ve doğru bir şekilde çalışmasını sağlar, böylece yolda güvenle ilerleyebilirsiniz. Ancak, zamanla ya da yoğun kullanım sonucu direksiyon kutusunda arızalar meydana gelebilir. Direksiyon kutusu arızasının nasıl anlaşılacağını, arıza belirtilerini ve özellikle elektrikli direksiyon kutularında görülen tipik sorunları detaylandıracağız. Böylece, direksiyon sisteminizin sağlığını koruyarak, sürüş güvenliğinizi en üst düz...

Rehbere git

Triger Değişimi Performansı Etkiler Mi?

Triger kayışı, motorun çalışmasını sağlayan önemli parçalardan biridir.

Rehbere git
Triger Değişimi Performansı Etkiler Mi?
Egr Valfi Arızası Belirtileri

Egr Valfi Arızası Belirtileri

Rehbere git

Maf Sensörü Arızası

Rehbere git
Maf Sensörü Arızası