Triger Değişimi Performansı Etkiler Mi?

Triger Değişimi Performansı Etkiler Mi?

Eksantrik mili ve krank milinin uyum içerisinde çalışmasını sağlayan triger kayışı, kırılma veya yıpranma riskini ortadan kaldırmak amacıyla üretici firmalar tarafından belirlenen aralıklarda, düzenli olarak değiştirilmesi gerekir. 
 
Triger kayışı, yerleşik yüksek çekme elyafları olan ve kompozit kauçuk yapılı malzemelerden üretilen bir parçadır. Bu, krank mili ve eksantrik mili zamanlamasını doğru bir şekilde kontrol altına alarak yüksek stres durumlarında bile aracın çalışmasını sağlamaktadır. 
 
Triger kayışı, avara kasnaklarına bağlı sistemin üzerinde çalışmaktadır. Triger kayışı gergisi yardımıyla doğru gerilimin sağlanmasına neden olmaktadır. Sistem, bazı motorlarda su pompası, enjeksiyon pompası ve yağ pompasını çalıştırabilecek yapıda üretilmektedir. 
 
Söz konusu kayışın çalışma sıklığı ve işlev kaybı nedeniyle düzenli aralıklarla değiştirilmesi gereken bir parçadır. Araçta meydana gelen arızalanmalar işlevini yitiren parçalardan ötürü oluşmaktadır. Bu oluşumları en aza indirmek ve genel performansı artırmak adına düzenli olarak triger kayışının değiştirilmesi gerekir. 
 
Triger kayışının değiştirilmesi performansının artmasına büyük oranda etki eden bir durum değildir. Çünkü performansın tamamen yükselmesi bir parçanın değiştirilmesi ile mümkün olacak bir durum değildir. Araçta işlevini yitiren başka parçaların var olması, aracın yaşı veya diğer sebeplerden ötürü performans kaybı yaşanmaktadır. Araçlara yapılan genel bakımlar sonrasında performansta ciddi artışlar yaşanmaktadır. 
 
Bu anlamda aracın diğer aksamlarında yaşanan sorunlar giderilmedikçe tek bir parçanın değiştirilmesi genel performansa fazla bir etki vermemektedir. 
 

Triger Değişimi Performansı Etkiler Mi?

Triger kayışı değişim süresi

Triger kayışı değişim süresi

Triger kayışı, sadece ömrünü doldurduğu zaman değişen bir parça değildir. Konuda uzman servisler, 90 bin kilometreyi dolduran araçlarda triger kontrolü ve değişimi yapılması gerektiğini önermektedir. 90 bin kilometreyi doldurmayan araç sahipleri ise 3 yıl içerisinde bir defa da olsa triger kayışının kontrol ettirip bir yenisi ile değiştirilmelidir. 
 
Triger kayışının bilinen ömrü ortalama 3 yıldır. Fakat bir parçanın değişmesi için ömrünün dolmasını beklemek doğru değildir. Aracın kullanım sıklığı, şekli veya aldığı darbe sonucunda bu değişime ihtiyaç duyduğu bilinen bir gerçektir. Bu anlamda araç sahipleri, düzenli olarak yaptıkları periyodik bakım işlemleri ile bu tarz konularda bilgi sahibi olabilmektedir.
 

Triger kayışı değişim süresi