Diferansiyel Arızası Nasıl Anlaşılır

Diferansiyel Arızası Nasıl Anlaşılır

Diferansiyel arızası nasıl anlaşılır sorusunun cevabını araçtan gelen vuruntu ve ağlama sesi ile vermek mümkün olur. Araç motorunun dönme gücünü tekerleğe aktarmada diferansiyel önemli bir rol oynar. Tork ve dönme gücünü tekerleğe dengeli şekilde dağıtan sistem bu gücü aksa ve oradan da aracın hareket gücüne aktarır. Araçlar viraja girdiğinde diferansiyel dengeyi koruyan bir sistem görevi yapar. Motorun dönme gücünü tekerleğe doğru bir şekilde ulaştıran sistem, özellikle çok yoğun ve zor çalışma koşullarına maruz kalır. Mekanik ve hareket halinde olan araç sistemlerinin doğru yağ kullanılarak desteklenmesi gerekir. Dişli ve diğer parçaların ömrünü uzun tutmak ve araçların verimli çalışmasını sağlamak için yağ değişimi ve bakım konusuna dikkat etmek gerekir. Diferansiyel arızaları şu şekilde ortaya çıkar:

 • Araç kalkışında veya vites değişikliğinde gelen güçlü tıkırtısesi
 • Aracın yol tutuşunda yaşanan azalma
 • Viraja girildiğinde diferansiyel ağlaması olarak bilinen sesin çıkması
 • Diferansiyelden yağ gelmesi
 • Araç devir aldığında oluşan titremeler
 • Araç tekerlerinde görülen dengesiz aşınmalar, arızaların anlaşılmasını sağlayan belirtilerdir.
Diferansiyel nedir ve araçlarda ne gibi görev üstlenir sorusuna cevap verirken bir aks üzerindeki iki teker dengesi sağlayan sistem karşınıza gelir. Virajlı yollarda bu dengenin önemi daha belirgin bir şekilde ortaya çıkar. Buna ek olarak motorun dönme ve Tork gücü diferansiyel yardımı ile tekerlere ulaşır. Aracın dengeli ve sorunsuz şekilde ulaşımı için bu parça ve sistemlerin büyük öneminden bahsetmek gerekir. Viraja girerken içte kalan tekerler daha az mesafe kat eder. Dışta kalan tekerler ise daha fazla mesafe kat eder. Tekerlek arasındaki mesafeyi optimize eden sistem diferansiyel olarak kendini gösterir.

Diferansiyel Arızası Nasıl Anlaşılır

Diferansiyel Ne İşe Yarar?

Diferansiyel Ne İşe Yarar?

Diferansiyel nedir ve ne işe yarar dersek aracın çalışmasına destek veren mekanik sistemlerden belki de en önemlisini sorgulamış oluruz. Aracın viraja girmesi ile birlikte diferansiyel bir yay çizer. Bu hareket sebebiyle iç ve dış tekerlerin aynı zamanda aldığı mesafe ayarlanmış olur. İç ve dış tekerlek arasında sağlanan düzen sayesinde araçlar virajları gayet sorunsuz bir şekilde alır.
Diferansiyel arka köprüde konuşlanmış bir parçadır. Aracın manevra durumunda arka tekerler farklı yol mesafeleri alır. Bu mesafenin dengesizlik yaratmaması için diferansiyel mekaniği ile önemli bir çözüm ortaya çıkar. Viraj esnasında tekerlere mesafe bağımsızlığı kazandıran sistem araç kontrolünün sağlanması için çok önemli bir görevi yerine getirir. Araç tekerlerinin gereksiz yere ve düzensiz aşınmaması için bu sistem sürekli olarak geliştirilmiştir. Bir takım dişlilerin düzenli çalışması sayesinde tekerlek dönüş ve virajlarda birbiri ile uyumlu olarak koordine edilmiş olur.

Diferansiyel Ne İşe Yarar?

Diferansiyel Sisteminde Hangi Parçalar Bulunur?

Diferansiyel Sisteminde Hangi Parçalar Bulunur?

Diferansiyel ne demek sorusunun cevabını öğrenmek için bu sistemin bütünü ve çalışmaları hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Sağlam ve işlek metal dişlilerin bulunduğu bir kutu, aracın ulaşım dengesine çok önemli katkı sağlar. Bazı zorlama durumlarında veya bakımsız kalan araçlarda bu sistemler pek çok sorun yaratabilir. Bir bütün olarak çalışan kusursuz bir sistemin içinde şu parçalar bulunur.

 • Ayna dişli
 • Mahruti dişli
 • İstavroz taşıyıcı (dişli kutusu)
 • İstavroz dişlileri
 • Yağ tapası
 • Aks dişlileri şeklinde diferansiyel içinde bir bütünü oluşturur.
Sürekli çalışmaya bağlı olarak ortaya çıkan sürtünme ve ısınmaya karşı bu tür sistemler yağ ile desteklenir. Zamanında bakım ve yağ değişimi ile sistemi oluşturan her bir parçanın korunması sağlanmış olur.
Arkadan çekişli araçlarda bu standart sistem kullanılır. Önden çekişli araçlarda ise diferansiyel şanzıman içinde yer alır. 4X4 araçlarda diferansiyel aracın arka kısmında yer alır. Bakımlar aksatılmadan yapılırsa sistemin çok daha sorunsuz ve uzun ömürlü olması sağlanır.

Diferansiyel Sisteminde Hangi Parçalar Bulunur?

Sıkça Sorulan Sorular

Araç Bakımlarının Diferansiyel Üzerindeki Etkisi

Tofaş diferansiyel arızası nasıl anlaşılır diyorsanız uzman servis ekipleri bakımlar esnasında gerekli kontrolleri yaparak bu konuda fikir sahibi olur. Bu sistemin arızalı olduğunu ortaya koyan çok sayıda belirti bulunmaktadır. Bu belirtilerin dışında uzman ekiplerin yapmış olduğu kontroller sorunların hızlıca anlaşılmasına önemli katkı sağlayacaktır. Eğer zamanında müdahale gerçekleşmezse aşınma ve kırılmalar çok daha büyük sorunların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bazen dişlilerden kopan küçük bir bilye boyutundaki parça diğer parçaların büyük zarar görmesine neden olacaktır.
Diferansiyel ne demek ve diferansiyel arızaları nelerdir gibi sorular araç sahiplerinin kafasını meşgul eder. Aracın dengeli ve düzenli ulaşımına destek veren bu sistem birçok parçanın uyumlu şekilde çalışması ile kendini gösterir. Araç ağır bakım kategorisinde yer alan bakım çalışmaları, değişim ve tamir süreçleri ile sorunun çözümüne önemli katkılar sağlar. Şafttan aldığı hareketi 90 derecelik bir açı ile döndürüp aksa ileten sistem araç dengesini sağlama ve güvenli yolculuk konusunda güven verme özelliği ile kendini gösterir.

Diferansiyel Tamir Edilir Mi?

Diferansiyel arızaları ortaya çıktığında önce belirtilere bakmak gerekir. Bu sistem içinde birçok dişli ve parça bulunur. Bu malzemelerin dışında doğru özellikte ve miktarda yağın kullanılmış olması önem arz eder. Kırık ve buna bağlı olarak yapılan tamir çalışmalarında diferansiyel kutusu açılır ve parçaların gözden geçirme işlemi yapılır. Sorunlu parçaların yenisi ile değişimi bu arızanın giderilmesi için doğru uygulamalardan biridir. Gerekli temizlik ve değişim yapıldıktan sonra montaj işlemi yerine gelir. Sonrasında araç çalıştırılarak performansına bakılır.
Diferansiyel dişlileri genelde sert ve sağlam metal alaşımlardan oluşur. Bu sayede yoğun sürtünme ve sıcaklığa karşı direnç gösterir. Bu direnci artıran unsurlardan biri de kullanılan kaliteli yağdır. Yağ sızıntısı sorunu veya kalitesiz yağ kullanılması durumunda sürtünme ve ısınmada çoğalma görülür. Böylece araçların bu bölgesinde yıpranmaya bağlı sorunlar ortaya çıkar. Şahin diferansiyel sorunları ve diğer marka araçlar için çözümler, araç ömrünü uzatan bir sonuç yaratır.

Bakım Ve Arıza Gidermede Uzman Servisin Önemi

Her aracın düzenli bakıma ihtiyacı vardır. Periyodik olarak gerçekleşen bu bakımlar sayesinde yolculuk anında beklenmedik arızalar çok fazla yaşanmaz. Mekanik ve çalışan sistemlerin düzenli olarak yağ ile desteklenmesi araca performans ve güç katar. Tortulaşma olan yağ durumunda sürtünmenin ve ısınmanın yol açtığı sorunlar açığa çıkar. Mevsimlik bakımlar veya ağır bakım çözümleri içinde diferansiyel için yapılan çalışmalar araçların ömrünü uzatır. Bakım işlemlerini güvenilir ve hizmetleri ile kendini kanıtlamış bir servisten almak gerekir. Diferansiyel kutusu içinde bulunan her bir parçanın orjinal ve sağlam bir parça ile değişimi gerekir. Hizmetleri ile güven vermiş olan servis sayesinde aracın kullanım ömrünü uzatan çözümler bulunur.
Bosch teknolojileri ile donanımlı olan servisler araç sahiplerinin her zaman öncelikli tercihi olmalıdır. Verdiği hizmeti garanti ile destekleyen servisler her zaman bu hizmetin arkasında durur. Sahip olunan teknolojik imkânlar kullanılarak araçların diferansiyel ile ilgili tüm sorunları kalıcı çalışmalarla çözülür. Sistem içinde en ufak bir parçanın kopması zincirleme bir sorun reaksiyonu oluşturur. Diferansiyelden gelen sesleri dikkate alarak bu sorunların önüne geçmek mümkün olur.