Kaporta

Kaporta

Kaporta; aracın sürücü, yolcu ve diğer bölümlerini dışarıdan kapsayan metal örtü kaporta olarak adlandırılmaktadır. Kaporta aracı dış darbelerden koruyarak aracın kazalarda etkilenme oranını en aza indirmektedir.

Kaporta oldukça kalın bir metalden oluşmaktadır. Bu kalınlık içerideki yüksek sesle çalışan parçaların dışarıdan duyulmasını engellemektedir.
 
Kaporta Hasarı; kapı, tavan ve kaput bölümlerinde oluşan her hasar kaporta hasarı olarak anılmaktadır. Kaporta bölümünde oluşan sorunların servis üzerinden onarılması gerekir. Kaporta onarımının dikkatle ve titizlikle yapılması gerekir. Çünkü işlem sırasında boyanın yerinden oynamaması ve zarar görmemesi gerekir.
 
Kavacık Kaporta bakımlarında boyanın zarar görmesi durumda yeni boya uygulanması aracın değerini düşürmektedir. Boyanın zarar görmemesi adına işlemin yetkili bir servis üzerinden alınması gerekir. 
 

Beykoz kaporta

Kaporta da meydana gelen hasarlarda Beykoz kaporta bölümü aktif olarak çalışmaktadır. Kaporta bölümünde zamanla ve darbenin etkisiyle çürüme, çizik ve paslanma gibi sorunlar oluşmaktadır. Bu sorunların tamamen giderilmesi ve iyileştirilmesi ve ardından boya bakımı yapılmaktadır. Yapılan işlemleri sonucunda araç eski haline döndürülmektedir.

Oto bakım ve onarım

Oto bakım ve onarım işlemlerinin tekrarlamaması ve işlemler sırasında diğer bölümlerin hasar almaması adına yetkili bir servis hizmeti oldukça önemlidir. Yerel bayiler bazı durumlarda araca bakım hizmeti vermek yerine hasarına hasar eklemektedir. Bu anlamda servis seçimi oldukça önemlidir.
 
Yetkili bir servis bakım işlemleri ve garanti koşulları konusunda kampanyalı fırsatlar ile araç sahiplerine hizmet vermektedir. Bakımların devamlı aynı servis üzerinden alınması benzer sorunların oluşmasına fırsat vermemektedir. 
 

Göçük düzeltme

Araçların hasar ve darbe sonucunda bazı bölümlerinde göçükler meydana gelmektedir. Aracın eski haline döndürülmesi adına günümüzde göçük düzeltme işlemleri yapılmaktadır. Göçük düzeltme ve boyama bakımları sonrasında araçlar eski görüntüsüne kavuşturulmaktadır. 
 
Göçük düzeltme işlemi işinin ehli kişilere yaptırıldığı takdirde aracın boyasına zarar vermemektedir. İşlemi bilmeyen ve doğru ekipmanlar kullanılmadan yapılan her işlem oto boyasına zarar vermektedir. Bu anlamda araç sahipleri boyanın zarar almaması ve aracın değerinin düşmemesi açısından göçük düzeltme işlemlerini yetkili bir servis üzerinden almalıdır. Aksi takdirde aracın mevcut boyası ciddi anlamda hasar almaktadır.
 

İlgili Konular

Park Freni Arızası

Park Freni Arızası

Rehbere git

Diferansiyel Arızası Nasıl Anlaşılır

Rehbere git
Diferansiyel Arızası Nasıl Anlaşılır
Araç Bakım Kriterleri 2024

Araç Bakım Kriterleri 2024

Yolcu ve sürücü sağlığı açısından araç bakım oldukça önemli bir yere sahiptir.

Rehbere git

Maf Sensörü Arızası

Rehbere git
Maf Sensörü Arızası