Yağ ve Filtre Değişimi

Yağ ve Filtre Değişimi

Motor yağı, aracın hareketli parçalarının üzerinde asılıp tabaka şeklindeki diğer parçaların sürtünmesini ve aşınmasını önlemekte ve sıcaklığı minimum seviyede tutmayı sağlamaktadır. Beykoz yağ ve filtre değişimi; aracın motor yağı ve filtre değişimleri gibi ihtiyaçlarını sağlayan servis, motorun performansını canlandırmak adına hizmetlerine devam etmektedir.

Aracın motor bloğu hareketli parçalardan oluşmaktadır. Motor yağı ise bu bölümlerin rahat bir şekilde hareket edebilmesini sağlamaktadır. Motor yağı motor kompresyonunun azalmasını engelleyip parçaların soğumasını ve temizlenmesini sağlayarak motordaki kir oluşumunu kontrol altına almakta ve aracın en önemli parçalarından biri olarak varlığına devam etmektedir.
 
Motor yağı kullanımı sayesinde aracın motorunda bulunan aksamlar aşınmaz ve deforme olmaz. Aracın önemli parçalarından biri olan motor yağının temiz olabilmesi için yağ filtresi aktif olarak çalışmaktadır. 
 
Yağ filtresi, 4/6 inç uzunluğunda ve 3 inç genişliğinde silindirik bir yapıda olan parçadır. Motor yağının sistemde depolanmasını ve soğutulmasını sağlayan bu bölüm, biriken yağı süzerek motora daha temiz bir yağ ulaşmasını sağlamaktadır.
 
Beykoz yağ ve filtre değişimi hizmeti günün her saatinde araç sahiplerine sunulan hizmetlerden biridir. Aracın marka modeli ile uyumlu ve kaliteli yağ seçimleri ile servis yağ değişimi işlemlerini gerçekleştirmektedir.
 
Motor yağı, iyi bir şekilde süzülmezse yapısında oluşan partiküller, iri taneler ve tozlar motor bölümünde yer alan diğer parçaların çizilmesine ve aşınmasına sebep olabilir.
 
Motorun performansının daima korunması için yağ filtresinin düzenli aralıklar değiştirilmesi gerekir. 
 

Ne Zaman Yağ ve Filtre Değişimi Yapılmalı?

Araçların motor yağı zamanla kirlenir ve viskozitesini kaybeder, bu da motorun aşınmasına ve hasar görmesine neden olabilir. Filtreler ise toz, kir ve diğer kirleticileri yağdan arındırır ve zamanla tıkanabilir. Tıkanmış bir filtre, yağın motorun tüm parçalarına düzgün şekilde ulaşmasını engelleyebilir.
Aracınızın modeli ve yılı, sık kullanılan yağ türü, aracın kullanım sıklığı, hava koşulları yağ ve filtre değişiminde etkilidir.

Genel olarak, oto yağ ve filtre değişimi aşağıdaki sıklıklarda yapılmalıdır
Benzinli araçlar:Her 5.000 - 10.000 km'de bir
Dizel araçlar:Her 5.000 - 7.500 km'de bir

Sentetik yağ kullanan araçlar:Her 10.000 - 15.000 km'de bir

15 adım kontrol ve periyodik bakım kontrollerimiz sırasında aracınız ayrıntılı olarak bakıma sokulmaktadır. Bu bakımlar ile araçlarda oluşan hasarlar tespit edilmekte ve eskiyen parçalar değişmektedir. Araçta bulunan bazı bölümler yıllarca çalışacak yapıda üretilmemektedir. Bu bölümlerin sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi için yenisiyle değiştirilmesi gerekir. Bu değişimler aracı kullanım sıklığı ve şekline bağlı olarak belirtilen kilometrelerde veya yılda bir defa mutlaka yenisi ile değiştirilmelidir. 
Aracın çalışmasını sağlayan bu önemli parçaların uzun ömürlü olması ve sorunsuz çalışması için Beykoz yağ ve filtre değişim hizmetlerinden yararlanılmalı ve yetkili bir servise araç teslimi yapılmalıdır.
 

İlgili Konular

Yumuşak Fren Arızaları Neden Olmaktadır?

Yumuşak Fren Arızaları Neden Olmaktadır?

Fren arızaları araçları trafikte tehlikeye açık hale getiren araç sorunlarının başında gelmektedir.

Rehbere git

Araç Bakım Kriterleri 2024

Yolcu ve sürücü sağlığı açısından araç bakım oldukça önemli bir yere sahiptir.

Rehbere git
Araç Bakım Kriterleri 2024
Triger Değişimi Performansı Etkiler Mi?

Triger Değişimi Performansı Etkiler Mi?

Triger kayışı, motorun çalışmasını sağlayan önemli parçalardan biridir.

Rehbere git

Park Freni Arızası

Rehbere git
Park Freni Arızası