Oto Beyin Tamiri

Oto Beyin Tamiri

Aracın motor sisteminde beyin adın verilen kontrol ünitesi bulunmaktadır. Boyut olarak küçük bir yapıya sahip ve çipler içeren bu cihaz motorun yönetiminde ve motor çalışma prensiplerinde önemli rol üstlenmektedir.

Beyin araçta bulunan sensörlerden aldığı bilgilerle motorun performanslı bir şekilde çalışması sağlamaktadır. Beyinde meydana gelen hasarlar motor beyin arızası olarak nitelendirilmektedir.  Motor beyin arızasını anlamanın farklı yöntemleri bulunmaktadır. Araçtaki lambaların yanıp sönmesi, araçta yanık kokusu oluşması, ateşleme yakıt sistemi arızaları, araç devrini almışken stop etmesi ve yakıt tüketiminde meydana gelen sebepsiz artışla motor beyninde meydana gelen arızaların belirtileri olabilmektedir.
 
Motor beyninin bozulmasının sebepleri; motorun suda kalıp ıslanması, aküde yapılan yanlış işlemler veya aracın dışarıdan aldığı hasarlardan kaynaklanabilmektedir. Motor beyni arızalarında motor beyni için tamir işlemi veya değişim işlemi yapılmaktadır. Bu durumlar aracın hasarına göre belirlenmektedir. Ancak komple motorun değişmesi yerine sadece parça değişmeleri yapılmaktadır. 
 
Motor beyni arızalarında değişimden ziyade tamir işlemi önerilmektedir. Beyinde bir arıza olup olmadığı osiloskop adı verilen cihazla ölçülmektedir. Arıza tespit edildiği takdirde beyin resetleme işlemi yapılmaktadır. Beyin resetleme işlemine başlamadan önce beyin kablo yardımıyla bilgisayara bağlanmaktadır. Bilgisayara kurulan program ile beyin sıfırlanır ve girilecek bilgiler tekrar girilir. Oto servis beyin sıfırlama işlemi ile motoru eski performansına kavuşturmaya çalışmaktadır. 
 

Oto servis ne yapar?

Araçların bakım ve onarımlarından sorumlu olan ve alanında uzman ekiplerle çalışan yetkili araç servisine oto servis denmektedir. Servis içerisinde çalışan pek çok bölüm vardır. Her bölümde kendi alanında uzmanlaşmış teknisyenler bulunmaktadır. Fren sistemine bağlı oluşan arızaların giderilmesi için oto fren bölümü, klima, kompresör ve klima filtresi gibi durumlara ise oto klima ünitesi hizmet vermektedir. 
 
Her bölümde son teknoloji ekipmanlar kullanılmaktadır. Yapılan her işlem araçların marka modeline göre verilmektedir. Servis herhangi bir marka model ayırt etmeksizin her araca hizmet vermektedir. Yenilikçi bakım İnovasyonları ve onarım faaliyetleri ile servis rakiplerinden önde gelmektedir.  Her araç sahibi aracı için uygun servisi bulmaya çalışırken mutlaka yetkili bir araç servisi olmasına özen göstermelidir.
 

İlgili Konular

Ümraniye Oto Tamir

Ümraniye Oto Tamir

Ümraniye oto tamir hizmeti veren firmamız servis olarak donanımlı istasyonlara sahiptir.

Rehbere git

Araç Bakım Kriterleri 2022

Yolcu ve sürücü sağlığı açısından araç bakım oldukça önemli bir yere sahiptir.

Rehbere git
Araç Bakım Kriterleri 2022
Triger Değişimi Performansı Etkiler Mi?

Triger Değişimi Performansı Etkiler Mi?

Triger kayışı, motorun çalışmasını sağlayan önemli parçalardan biridir.

Rehbere git

Yumuşak Fren Arızaları Neden Olmaktadır?

Fren arızaları araçları trafikte tehlikeye açık hale getiren araç sorunlarının başında gelmektedir.

Rehbere git
Yumuşak Fren Arızaları Neden Olmaktadır?