Oto Klima

Oto Klima

Oto klima araç içerisindeki havanın soğumasına veya ısınmasına yardımcı olan en önemli sistemdir.

Klima pek çok yardımcı elemandan oluşmaktadır. Bu elemanların sorunsuz bir şekilde çalışması için düzenli periyotlarda bakıma girmesi gerekir.

Beykoz oto klima

Aracın klima sisteminin düzgün ve sorunsuz bir şekilde çalışması ve olası durumlarda çözüm odaklı bakımlar sunan Beykoz oto klima, marka model ayırt etmeden her aracın klima bakımları ile yakından ilgilenmektedir.
 
Klimanın sorunsuz çalışabilmesi öncelikli olarak düzenli aralıklarla bakıma girmesi gerekir. Bunun yanında araç haftanın en az bir günü birkaç dakika aralığında çalıştırılmalıdır. Hava sıcaklığından tamamen bağımsız yapılması gereken bu yöntem ile klima sistemi içerisinde yer alan kompresör, hortum, keçe, valf gibi parçaların yağlanmasını sağlamaktadır. Yağlanan parçalar, geç aşınmaya olanak tanıdığı için klima sisteminin uzun ömürlü kullanılmasını sağlamaktadır.
 
Araca yapılan bakımlarda klima gazı mutlaka kontrol edilmelidir. Gerektiği durumlarda klima gazının yenilenmesi aracın performansı için gereklidir.  Eskiyen klima gazının değiştirilmesinin bir diğer yararı ise klima gazı nemi toplama ve korozif hale gelme eğilimi göstermektedir. Bu durum ise bir süre sonra klimada sızıntıların oluşmasına sebep olur. Bu işlemin onarım işlemi oldukça pahalıdır. Yeni klima gazı ise klima bileşenlerini koruyarak yüksek verimi sağlamaktadır. 
 

Filtre değişim

Filtreler araçtaki en önemli görevi üstelenen parçalardır. Klimanın çalışabilmesi ve havanın düzgün bir şekilde süzülebilmesi için filtre sorunsuz bir şekilde çalışmalıdır. Filtrenin tıkanması ve eski işlevini kaybetmesi durumunda filtre değişim işlemi gerçekleştirilmektedir.  
 
Filtre değişim işlemleri, oto akü filtrenin yenilenmesine ve sağlıklı havanın solunmasına olanak tanımaktadır. Üretici firmaların belirtmiş olduğu süreler bu noktada takip edilmeli gerekli durumlarda yılda bir defa da olsa periyodik bakımlar sırasında araca klima bakımı yaptırılmalıdır. 
 
Klima bakımları sırasında araçta oluşan her arıza hızlı bir şekilde tespit edilmekte ve sorunlar yetkili kişiler tarafından giderilmektedir. 
 
Klima filtre değişim fiyatları her araç modeline göre değişiklik göstermektedir. Araçta kullanılan parçaların kalitesi ve orijinal olması fiyatı belirleyen etkenler arasındadır. Bu anlamda klimadan kaynaklı arızalarda yetkili bir araç servisinden bakım hizmeti alınmalıdır. 
 

İlgili Konular

Araç Bakım Kriterleri 2022

Araç Bakım Kriterleri 2022

Yolcu ve sürücü sağlığı açısından araç bakım oldukça önemli bir yere sahiptir.

Rehbere git

Araçta En Çok Karşılaşılan Kronik Sorunlar Nelerdir?

Aracın rutin bakımları yapılmamışsa veya oluşan sorunlar ertelendiyse araç arızalanmakta ve yolda kalmaktadır.

Rehbere git
Araçta En Çok Karşılaşılan Kronik Sorunlar Nelerdir?
Maf Sensörü Arızası

Maf Sensörü Arızası

Rehbere git

Ümraniye Oto Tamir

Ümraniye oto tamir hizmeti veren firmamız servis olarak donanımlı istasyonlara sahiptir.

Rehbere git
Ümraniye Oto Tamir