Park Freni Arızası

Park Freni Arızası

Park freni arızası aracın güvenle park edilmesinin önünde önemli bir engel oluşturur. Aracın park edilmesi ile birlikte aktif halle getirilen park freni bir araç için çok önemli emniyet mekanizmalarından biri olarak kendini gösterir. Araçların sabit kalmasını sağlayan bu fren sistemi, zaman içinde çok gelişmiş ve daha pratik bir kullanım avantajı sağlamıştır. Oto elektroniğinin büyük bir hızla gelişim gösterdiği süreçlerde tüm araçlarda güvenilir fren sistemleri en önemli ihtiyaçlardan biri haline gelmiştir. Yeni nesil araçlarda EPB olarak bilinen bu arızanın hiç zaman kaybetmeden giderilmesi gerekir. Park freni aktif hale gelmeyen araçların daha büyük sorunlara yol açtığı bilinmektedir.

Çok hafif bir açıyla olsa bile eğimli yol ve park alanlarında araçların aşağı doğru hareket etmesi söz konusu olur. Park freni aktif edilmediği noktalarda sayısız kazanın yaşandığı bilinir. Eğer park freni arızası söz konusu ise yine aracın kaza yapmaya çok meyilli olduğu görülür. Hele ki rampa yollarda araç boşta iken çok hızlı şekilde ivme kazanabilir. Bu ivme sonucunda kazanın boyutunda önemli bir artış gözlemlemek mümkün olur.

Park freni arızası için hemen çözüm bulunmalıdır. Aksi takdirde araçların kaza yapması kaçınılmaz olur. Bu durum ise can ve mal güvenliği açısından önemli tehdit oluşturur. Zamanında alınacak uygun tedbirlerle bu konudaki kaza riskini en düşük seviyeye taşımak mümkün olur. Arızanın giderilmesi ile dik rampa yollarda bile aracın emniyetli şekilde park etmesi mümkün olur.

Park Freni Arızası

Park Freni Nedir?

Park Freni Nedir?

El freni olarak da bilinen park freni mandallı bir emniyet sistemidir. Her araçta bu sistem bulunur. Yeni nesil araçlarda elektronik ve yeni modeller kendini gösterir. Araçların güvenli şekilde park etmesi çok önemlidir. Eğer el freni olmaz veya kullanılmazsa aracın sabit kalması zor olabilir. Özellikle eğimli yol ve park alanlarında yüksek risk söz konusu olur. Araç için ve araç sahipleri için park freni çok gerekli bir sistemdir. Bu sistemde ortaya çıkacak sorunlar sadece araç sahiplerine zarar vermez. Araçlar diğer insanlar için de önemli bir tehdit oluşturur.

Uzun yıllar klasik el frenleri kullanılmıştır. Burada kol gücünden fayda sağlanmış ve araçların park alanında sabit kalması mümkün olmuştur. Günümüzde ise EPB sistemi ile sadece bir düğmeye basarak bu sistemden yararlanmak mümkün olmuştur. Yeni nesil teknolojiler pek çok kolaylığı beraberinde getirmiştir. EPB sisteminin kolaylığı ise yokuş kalkış sistemidir. Aracın geriye kaçmadan kalkışı için geliştirilen sistemler sürücülere çok önemli kolaylıklar sağlamıştır. Özellikle çok dur kalk yapılan eğimli yollarda bu sistemin avantajını daha yakından görmek söz konusu olmuştur.

Park Freni Nedir?

Park Freni Arızası Nelere Yol Açar?

Park Freni Arızası Nelere Yol Açar?

Park freni arızası oldukça riskli bir durumdur. Araç park ettiğinde veya durup kalktığında bu sistemin verimli ve sorunsuz çalışması gerekir. Aksi takdirde park etmiş olan araç başıboş şekilde hareket edebilir. Bu hareket neticesinde çok sorunlu kazaların ortaya çıkması kaçınılmaz olur. Araç kullanırken rampa yollarda aracı geri kaçırmamak gerekir. Park freni arızası söz konusu olduğunda hasar oranı yüksek ve insanların can güvenliğini tehdit eden kazaların ortaya çıkma riski yükselir.

Araçların ağırlığı ve yolun eğim açısına göre araçlar ivme kazanma potansiyeline sahiptir. El freni çekilen araçlarda bu sistem mevcut ağırlığı taşır ve aracın hareketini önler. El freninin arızalı olması ise aracın boşta kalmasına neden olur. Gerekli emniyet sistemi olmadığında araçlar yaydan fırlamış ok gibi çok yüksek ivme kazanır. Genellikle bu durumun sonu çok önemli bir kaza olabilir. Can ve mal güvenliğini sağlama açısından park freninin her zaman çalışır ve sağlam durumda olması gerekir. Bu sayede araçların çok daha emniyetli olması mümkün olur.

Park Freni Arızası Nelere Yol Açar?

Sıkça Sorulan Sorular

Park Freni Arızası Nasıl Anlaşılır?

Park freni arızasıönemli bir sorundur ve zaman kaybetmeden çözüm sağlanması gerekir. Arızanın ortaya çıkmasında en önemli belirti fren uyarı lambasının yanmasıdır. İkaz özellikli lambanın yanması sistemde bir sorun olduğunu gösterir. Frenin tam olarak açılamadığı ve kapanamadığı durumlarda fren uyarı lambası yanar. El frenlerinin çalışmadığını anlamak aslında çok zor değildir. Frenler tutmadığında aracın durduktan sonra stabil kalması mümkün olmaz.

Park freni sorunları çok acil arızalar içinde yer alır. Sorunun bir an evvel giderilmesi hayati önem taşır. El freni iyi çalışmayan araçlar çevresine ve çevrede bulunan insanlara büyük zarar verebilir. Düzenli olarak bu emniyet sistemlerinin kontrol edilmesi gerekir. Zamanında ve düzenli kontroller sayesinde fren sisteminin verimli çalışıp çalışmadığı gözlemlenir. Tamir ve değişim çalışmaları sayesinde sorunların hızlıca giderilmesi mümkün olur. 

Park Freni Arızası Gidermede Servisimizin Hizmetleri

Park freni arızası giderme konusunda servisimiz örnek bir hizmet adresidir. Bosch teknolojileri ile donanımlı olan servisimiz bir asırlık önemli bir tecrübeye ve yüksek teknolojilere sahiptir. Arıza tespiti ve sorun giderme konusunda yeni nesil uygulamalarla aracınız için en sağlıklı hizmetleri ortaya koyarız. Müşteri memnuniyeti odaklı çalışmalarımız sayesinde aracınızın her türlü gereksinimini sağlar ve güvenli yolculuk konusunda yanınızda oluruz. Aracınıza uygun olarak çok çeşitli hizmetlerimiz servisimizin çalışma planı içinde yer alır. Her türlü sorunda ortak çözüm adresi olarak size alternatif hizmetler sunarız.

Personelimizin tamamı işin erbabı uzman teknisyenlerden oluşur. Güven veren kaliteli hizmet konusunda bize her zaman güvenebilirsiniz. Test ve kalibrasyon çalışmalarımız park freni sorunlarının kaynağını en doğru şekilde bulur. Servisimiz çok modern ve fonksiyonel yapıdadır. Çok sayıda araç aynı anda hizmet alabilir. Aracın her yerine müdahale edebilmek açısından ergonomi sağlayan teknolojiler kullanırız. Aracınıza müdahale gerçekleştiren uzman teknisyenlerimiz noktasal olarak sorunun tespitini sağlar. Temin ettiğimiz kaliteli yedek parçalar tamir sonrası uzun ömürlü bir kullanım konusunda size avantaj sağlar. Bu sayede park frenlerinize her zaman güvenebilirsiniz.

Park Freni Arızası Durumunda Ne Yapmak Gerekir?

Araçlarda ortaya çıkan fren sorunları bir an önce müdahale gerektiren önemli problemler arasında bulunur.  Fren sistemleri kazaları önleyen ve araçlar için güven veren işlemler içinde çok önemli bir yere sahiptir. Bu sistemin getirdiği avantajlar sayesinde:

  • Dinamik acil fren devreye girer ve aracın hareketini önleyen bir işlev yerine getirir.
  • Adaptif özellikli yokuş kalkış desteği sayesinde araçlar geriye doğru kaymadan kolay kalkış avantajına sahip olur.
  • Fren balatasının aşınma kontrolü sayesinde bu sistemin güvenilirliği ön planda olur.
Bu fonksiyonlar aracın duruş ve kalkışında güven veren sonuçlar yaratır ve her aracın bu tür sistemlere sağlıklı şekilde sahip olması gerekir.
Aracına ve trafikte olan diğer araçlara hak ettiği değeri verenler için el freninin verimli çalışması çok önemlidir. Bu fren sisteminin yol açtığı sorunlar park halindeki araçlar ve kaldırımda olan yayalar için de çok büyük sorun oluşturur. Park frenleri sürekli olarak bakımlı ve sağlam olursa endişeye mahal olmadan araçların güvende olması sağlanır. Park freni arızası sorununa çare olmak adına, donanımı ve bilgisi yüksek servisler insanların güvenle başvuracağı önemli adresler arasında yer alır.