Periyodik Bakım

Periyodik Bakım

Araçların güvenli sürüş deneyimini desteklemek için belirli aralıklarla bakıma alınması gerekir. Zaman aralıkları ve Km aralıkları baz alınarak yapılan bakımlar periyodik bakım olarak adlandırılır.

Bu bakımlarla aracın hem mevsimsel sürüş koşullarına adapte olması hem de yıpranma paylarının azaltılması hedeflenir. Özellikle mevsimsel bakım uygulamalarının zorlu zemin ve hava şartlarına karşı koruyucu özelliği, araç bakımının mihenk taşlarından biridir. Bu nedenle periyodik bakım uygulamalarının vaktinde ve nitelikli biçimde gerçekleştirilmesi gerekir. Araç sahiplerinin düzenli bakımları takip ederek uygulaması ağır bakımlarda olası risklerin de azalmasını sağlar.

Oto periyodik bakım uygulamaları

Periyodik olarak takibi yapılan ve bakıma alınan araçlarda zamana ve kullanmaya bağlı yıpranma payları düşüktür. Motor - yürür aksamları, yakıt performansı, lastik ve fren sistemleri bu bakımlar sayesinde düzenli olarak kontrol edilir.

Beykoz oto periyodik bakım noktamızdaki uygulamalarımız arasındada yapılan işlemlerden birkaçı şu şekilde sıralanabilir:
 
  • Kış bakımı
  • Lastik bakımı/ değişimi
  • Elektrik elektronik sistemleri kontrolü
  • Akü bakımı
  • Motor sıvıları kontrolü
  • Koruyucu sıvı dolumu/ kontrolü
  • Fren sistemleri bakımı
  • Aydınlatma sistemleri kontrolü
Beykoz oto periyodik bakım uygulamalarında, zaman aralığı baz alınarak yapılan işlemler bütünü mevsimsel bakım olarak adlandırılır. Bu bakım çeşidinin sahip olduğu önem, özellikle kış ve yaz aylarının zorlu zemin/çevre koşullarına adaptasyondan kaynaklanır. Araçların bu koşullarda güçlü performans sergilemeleri, hazırlık sürecinde yapılan değişim, takviye ve koruyucu gereç montajıyla sağlanır. Mevsimsel bakım işlemleri için kullanılan materyal ve ekipmanların profesyonel nitelik taşıması önemlidir. Böylece garanti kapsamında hizmet almak ve kullanım konforunu arttırmak mümkün hale gelir.
 

Mevsimsel bakım işlemleri

Oto muayene ve bakım kategorileri arasında nitelikli ve planlı uygulamalar arasında yer alan mevsimsel bakımlar; en işlevsel bakım çeşitlerinden biridir. Zorlu hava koşulları ve zemin şartlarına karşı araçların yıpranma payının düşürülmesi, performans kaybının yaşanmaması, üstün güvenlik şartlarının oluşturulması gibi kriterler bu bakım kategorisiyle karşılanır. Periyodik bakım işlemlerinin tamamında olduğu gibi mevsimsel işlemler için de profesyonel destek alınmalıdır.
 
Acemice yapılan bakım ve onarım müdahaleleri araçlarda orta uzun vadede ortaya çıkabile daha büyük hasarlar yaratabilir. Ayrıca bu işlemlerin garanti kapsamında sunulmaması, araç sahiplerinin zararının karşılanması açısından sıkıntıya sebep olur. Bu nedenle her türlü bakım ve onarım faaliyetinde olduğu gibi mevsimsel bakım için de yetkili servis hizmeti tercih edilmelidir.
 

İlgili Konular

Park Freni Arızası

Park Freni Arızası

Rehbere git

Yumuşak Fren Arızaları Neden Olmaktadır?

Fren arızaları araçları trafikte tehlikeye açık hale getiren araç sorunlarının başında gelmektedir.

Rehbere git
Yumuşak Fren Arızaları Neden Olmaktadır?
Diferansiyel Arızası Nasıl Anlaşılır

Diferansiyel Arızası Nasıl Anlaşılır

Rehbere git

Maf Sensörü Arızası

Rehbere git
Maf Sensörü Arızası