Yumuşak Fren Arızaları Neden Olmaktadır?

Yumuşak Fren Arızaları Neden Olmaktadır?

Bunun nedeni ise fren arızalarının diğer arıza çeşitlerine göre daha hayati bir öneme sahip olmasıdır. Yüksek hızla giden bir aracın fren pedalına basıldığı andan itibaren yumuşak bir hissiyat alması bir arıza olarak kabul edilmektedir. Bu arızaya günümüzde yumuşak fren arızası denilmektedir.

Yumuşak fren arızası;
 
 • Fren Sıvı Kaybı
   
Yumuşak fren arızalarında dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de frenin sıvı kaybetmesidir. Fren sıvısı aracın fren gücüne doğrudan etki eden önemli sıvılardan biridir. Sürücünün frene uyguladığı kuvvet sonrasında pedal bu basınç sonucunda pistonu sıkıştırmaktadır. Bu sıkışma sonrasında fren sistemindeki basınç artmakta ve kaliperler hareket etmekte bunun sonucunda ise fren rotorunda sıkışma meydana gelmesine sebep olmaktadır. Bu işlemlerin sonucunda ise sürtünmeden kaynaklı araç durmaktadır. 
 
Yağ sızıntısı basınç faktörlerinden dolayı ortaya çıkmaktadır. Bu anlamda aracın fren sisteminde gözlemlenen herhangi bir durumda mutlaka servise başvurulmalıdır. 
 
 • Fren Silindirin Kontrolü
   
Fren silindirleri sürükle ve hızlı bir şekilde bozulan parçalar arasında değerlendirilmemektedir. Arıza nedenleri genellikle pistonları saran keçelerin ısınması ve metal aksamın paslanmasından kaynaklı oluşmaktadır. Silindirde yağ kaçağı ve yağ rezervuar deposunda mevut durumdan azalmalar oluşacak ve sensörler yardımıyla fren arıza oluşturacaktır. Silindirler yumuşak fren arızasının oluşmasına etki eden diğer önemli arızalar arasında yer almaktadır. 
 
 • Fren Servosu Arızası
   
Frene uygulanan kuvvet sonrasında hızlı ve yumuşak bir itilme kuvveti oluşuyorsa fren servosunda meydana gelen sorundan kaynaklı olabilmektedir. Fren servosu freni güçlendiren ve bu etkiyi 5 katına çıkaran destekleyici unsurlar arasındadır. 
Bu anlamda araçtaki servo parçasından kaynaklı sorunların kontrolü sağlanmalıdır. Ertelenen ve önemsenmeyen durumlarda bu sorunlar yumuşak fren arızasının oluşmasına neden olmaktadır. 
 
 • Frenlerin Hava Yapması
   
Hidrolik yağının oluşturduğu basınç ile fren sistemi doğru bir şekilde çalışmaktadır. Basınç sistemi hava sistemi ile doğru orantıda çalışmaktadır. Havanın fren sistemine doğru bir şekilde nüfuz etmemesi basıncın frene karşılık vermemesine sebep olmaktadır. 
Yukarıda verilen başlıklar yumuşak fren arızasına yol açan fren sorunlarıdır. Bu sorunların yetkili bir servis üzerinden bakıma alınması frenin çalışması için oldukça önem taşımaktadır. 
 

Yumuşak Fren Arızaları Neden Olmaktadır?

Fren Pedalı Yumuşarsa Ne Yapmak Gerekir?

Fren Pedalı Yumuşarsa Ne Yapmak Gerekir?

Fren pedalı neden yumuşar ve bu konuda çözüm için ne yapmak gerekir gibi bir soru sorabilirsiniz. Öncelikli olarak servisimize geldiğinizde aracınızın frenleri kontrol edilir ve gözden geçirilir. Fren servosu ve fren silindirinin gerekli kontrolleri yapıldıktan sonra, frenlerin hava yapıp yapmadığını gözden geçirmek servisimizin rutin hizmetlerinden biridir. Frende oluşan yumuşaklık yollarda riskli bir ulaşım ortaya çıkarır. Fren mesafesini ve aracın duruş konusunda güvencesini korumak çok önemlidir. Servisimiz rutin bakımlarda gerekli araştırmaları yapıp, aracınızın freni ile ilgili sorunların çözümüne destek sağlar. Burada frende oluşan yumuşaklık ve benzer sorunların ortadan kaldırılması için, çoğu zaman etraflıca bir bakım ve onarım çalışması ile çözümler oluştururuz. Fren ve bileşenlerini daha sağlıklı hale getirme konusunda parça değişimi de gerekli olabilir. Yedek parça tedarikinde ve değişiminde uzman olan servisimiz, kaliteli parçaları size ulaştırır ve aracınızın performansını istenen seviyeye getirir. Baştan sona fren takımının gözden geçirilmesi ve gerekli kontrollerin yapılması, fren sistemlerinin verimliliği açısından büyük önem taşır. Servis elemanlarımız gelişmiş teknolojileri kullanıp özellikle bu konuda modern altyapısı ile hizmet standartlarını en iyi seviyede tutar. Bakım, onarım ve tamir çalışmalarımız, frenlerin verimliliğine çok büyük destek verir. Herhangi bir şekilde yola çıkmadan önce aracınızın daha güvenilir olmasını istersiniz, servisimiz bu gibi önemli bir konuda sizi destekleyecektir.

Fren Pedalı Yumuşarsa Ne Yapmak Gerekir?

Yumuşak Fren Arızası Nelere Yol Açar?

Yumuşak Fren Arızası Nelere Yol Açar?

Yumuşak fren arızası bir araçta en istemeyeceğiniz durumlardan biridir. Fren sistemleri güvenlik konusunda sürücüler için her zaman önemli bir emniyet unsurudur. Aynı şekilde trafikte bulunan diğer araçların iyiliği için her bir aracın freninin düzenli bir şekilde çalışıyor olması gerekir. Trafikte bir sorun oluşmaması veya kaza riskinin ortaya çıkmaması açısından, tüm araçların gerekli bakımları yaptırması çok önemlidir. Fren yumuşaması olarak bilinen bir sorun ortaya çıktığında, bu durum gerçekten can sıkıcı ve oldukça riskli olabilir. Frenler normal standartlarda biraz sert olur ve insanlar frene bastığı zaman burada uygulanan güç aracın durmasına yardımcı olur. Eğer fren yumuşak olursa aracı durdurmak elbette daha zor olacaktır. Fren sıvısında herhangi bir eksilme veya fren sisteminde oluşan arızalar sebebiyle bu gibi durumların ortaya çıktığı görülmektedir. Bir aracın en kritik unsuru olan frenler konusunda her zaman dikkatli olmak gerekir. Düzenli periyodik bakımlar veya belli kilometre bakımlarında frenler mutlaka gözden geçirilmelidir. Fren sistemleri ve mevcut freninin hidrolik durumunu değerlendiren uzmanlar, aracın herhangi bir risk taşıyıp taşımadığını mutlaka göreceklerdir. Burada zamanında yapılacak müdahaleler sayesinde, aracın fren performansında herhangi bir sorun yaşanmaz ve tüm araçlar emniyetli yolculuk için hazır hale gelir. Güvenilir kadrosu ve uzman ekipleri ile servisimiz bu konuda oldukça avantajlı çalışmalar yapmaktadır. Böylesine durumlarla karşı karşıya kaldığınızda, servisimiz gerekli çalışmaları yapar, frenlerin olması gereken sertliğe ulaşmasına yardımcı olur. Yumuşak frenlerin kazaya sebep olduğu bilinirken, kaza yapmadan bu riskleri bertaraf etmek için servisimizin çözümleri size yardımcı olacaktır. Frenlerde hava yapma sorunu ortaya çıktığında, yine benzer problemlerle karşı karşıya kalmak söz konusu olur. Fren sisteminin mekanik olarak pek çok parçası olmakla birlikte, en önemli unsurlarından biri hiç kuşku yok ki hidrolik yağdır. Fren hidroliği olarak bilinen bu malzeme, fren sisteminin sağlıklı çalışmasına her zaman destek verir. Yağ eksilmesi durumunda sisteminiz ne kadar iyi olursa olsun, frende bir yumuşama olur ve frene bastığınız zaman aracınızın durması mümkün olmaz. Hayati önem taşıyan bu sistem ve unsurun her zaman sorunsuz çalışması gerekir. Yola çıkmadan önce insanların kendini emniyette görmesi ve yollara bu şekilde daha sağlıklı çıkması her zaman önemli olmuştur. İyi bir fren sistemi yolculuk esnasında sizi destekleyecek ve sağlıklı bir yolculuk için her zaman iyi bir fırsat sağlayacaktır.

Yumuşak Fren Arızası Nelere Yol Açar?