Yumuşak Fren Arızaları Neden Olmaktadır?

Yumuşak Fren Arızaları Neden Olmaktadır?

Yumuşak Fren Arızaları Neden Olmaktadır?

Yumuşak Fren Arızaları Neden Olmaktadır?

Bunun nedeni ise fren arızalarının diğer arıza çeşitlerine göre daha hayati bir öneme sahip olmasıdır. Yüksek hızla giden bir aracın fren pedalına basıldığı andan itibaren yumuşak bir hissiyat alması bir arıza olarak kabul edilmektedir. Bu arızaya günümüzde yumuşak fren arızası denilmektedir.

Yumuşak fren arızası;
 
 • Fren Sıvı Kaybı
   
Yumuşak fren arızalarında dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de frenin sıvı kaybetmesidir. Fren sıvısı aracın fren gücüne doğrudan etki eden önemli sıvılardan biridir. Sürücünün frene uyguladığı kuvvet sonrasında pedal bu basınç sonucunda pistonu sıkıştırmaktadır. Bu sıkışma sonrasında fren sistemindeki basınç artmakta ve kaliperler hareket etmekte bunun sonucunda ise fren rotorunda sıkışma meydana gelmesine sebep olmaktadır. Bu işlemlerin sonucunda ise sürtünmeden kaynaklı araç durmaktadır. 
 
Yağ sızıntısı basınç faktörlerinden dolayı ortaya çıkmaktadır. Bu anlamda aracın fren sisteminde gözlemlenen herhangi bir durumda mutlaka servise başvurulmalıdır. 
 
 • Fren Silindirin Kontrolü
   
Fren silindirleri sürükle ve hızlı bir şekilde bozulan parçalar arasında değerlendirilmemektedir. Arıza nedenleri genellikle pistonları saran keçelerin ısınması ve metal aksamın paslanmasından kaynaklı oluşmaktadır. Silindirde yağ kaçağı ve yağ rezervuar deposunda mevut durumdan azalmalar oluşacak ve sensörler yardımıyla fren arıza oluşturacaktır. Silindirler yumuşak fren arızasının oluşmasına etki eden diğer önemli arızalar arasında yer almaktadır. 
 
 • Fren Servosu Arızası
   
Frene uygulanan kuvvet sonrasında hızlı ve yumuşak bir itilme kuvveti oluşuyorsa fren servosunda meydana gelen sorundan kaynaklı olabilmektedir. Fren servosu freni güçlendiren ve bu etkiyi 5 katına çıkaran destekleyici unsurlar arasındadır. 
Bu anlamda araçtaki servo parçasından kaynaklı sorunların kontrolü sağlanmalıdır. Ertelenen ve önemsenmeyen durumlarda bu sorunlar yumuşak fren arızasının oluşmasına neden olmaktadır. 
 
 • Frenlerin Hava Yapması
   
Hidrolik yağının oluşturduğu basınç ile fren sistemi doğru bir şekilde çalışmaktadır. Basınç sistemi hava sistemi ile doğru orantıda çalışmaktadır. Havanın fren sistemine doğru bir şekilde nüfuz etmemesi basıncın frene karşılık vermemesine sebep olmaktadır. 
Yukarıda verilen başlıklar yumuşak fren arızasına yol açan fren sorunlarıdır. Bu sorunların yetkili bir servis üzerinden bakıma alınması frenin çalışması için oldukça önem taşımaktadır. 
 

Yumuşak Fren Arızaları Neden Olmaktadır?