Otomobilden Sürüş Esnasında Neden Ses Gelir?

Otomobilden Sürüş Esnasında Neden Ses Gelir?

Bu seslerin tanımlanması ve ortadan kalkması önemlidir. Sürücülerin buradaki asli görevi ses analizi ile arıza kaynağını bulmak olacaktır. Sonrasında devreye giren teknik ve donanımlı servis, sorunun çözümünü üstlenecektir. Araçtan ses geldiğinde zaman çok önemlidir. Soruna erken dokunulmazsa çözüm zor ve masraflı olur. Araçta ortaya çıkan;
 
  • Vuruntu şeklinde Sesler
  • Sürtünme şeklinde Sesler
  • Uğultu şeklinde Sesler
  • Islık şeklinde Sesler
Mutlaka dikkat edilmesi gereken konular arasında bulunur. Kulağı hassas olan insanlar için bu sesler bir tanımlama sebebidir. Sesleri tanımlamak ve buna göre hızlı hareket etmek daha makul çözümlerin açığa çıkmasına neden olur.
 
Vuruntu sesi gayet önemli konuların başında gelir. Araçtan gelen bu sesi duyduğunuzda hemen müdahale etmenin gerekli olduğunu bilmelisiniz. Araçta motor da dâhil olmak üzere pek çok farklı mekanik aksam birbirine bağlı olarak çalışır. Bu sistemler içinde bulunan her bir parçanın kırılma bozulma ve yerinden çıkma ihtimali vardır. Gevşeme dâhil olmak üzere bu tip sorunların araçta vuruntu sesi çıkardığı bilinir. Bu sesi duyarsanız mutlaka dikkat etmelisiniz.
 
Sürtünme sesi ortaya çıktığında, bunun yol açacağı problemleri düşünmeli ve tedbirleri en iyi şekilde gözden geçirmelisiniz. Aracınızın motorunda veya motora bağlı diğer aksamlarında, mekanik problemler benzer seslerin ortaya çıkmasını sağlar. Aracınızın silindir, rulman ve dişli sorunlarının yanı sıra, özellikle kayış problemi ile birlikte çalışma sorunları ortaya çıkar. Araçtan çıkan sesler ise arızanın kaynağını gösterir. Fren arızasında yine frenleri ve diskleri kontrol etmek önemli derecede fikir verir.
 

Otomobilden Sürüş Esnasında Neden Ses Gelir?

Otomobiller Çalışırken Çıkan Sesler Ne Anlama Gelir

Otomobiller Çalışırken Çıkan Sesler Ne Anlama Gelir

Islık sesi aracınızdan geldiği anda bunun ilerisi için daha büyük sorunlar oluşturacağını unutmayın. Genelde bu tarz sesler araçta bilye olarak bilinen rulmanlardan gelir. Teker ve aks bilyesi çok kullanılır ve çok yıpranır. Şanzıman bilyesinin yine bu seslerin kaynağı olabileceğini düşünebilirsiniz, triger gergi bilyesi en çok ıslık sesinin çıktığı sorunlardan biridir. Yine, klima pompası veya şarj dinamosu bilyesi kontrolü ile ıslık sesinin kaynağını bulup bunu tespit edebilirsiniz.
 
Uğultu sesi duyan araç sürücüleri bu sesin nereden geldiğini ve nasıl ortaya çıktığını anlamak ister. İyi bir dinleyici olarak aracın sorunlarını tespit etmek mümkündür. Araçtan gelen sesler bu konuda size yardımcı olur, yol gösterir. Genellikle ıslık ve uğultu şeklindeki seslerin araçtaki rulman sorunlarına işaret ettiği bilinir. Aks bilyesi ise en çok rastlanan sorunlardan biridir. Eskime, yağsız kalma, yıpranma ve gevşeme problemleri, bu tür seslerin ortaya çıkmasına neden olur. Uzman desteği ile bu sorunlar kolaylıkla giderilir.
 
Deneyimli teknik servisinin başarılı çalışmaları, arıza tespiti ve gidermede her zaman önemli sonuçlar ortaya koymuştur. Rutin haline gelen sesleri dinlemenin yanı sıra, farklı sesleri duyduğunuzda çok ciddi bir problemin olduğunu hemen anlarsınız. Araçtan gelen seslerle birlikte, problemleri çözmek için uzman servis desteği önemli ve gereklidir.
 

Otomobiller Çalışırken Çıkan Sesler Ne Anlama Gelir